Home > News & Events > फेवातालको सौन्दर्यकरणमा ध्यान दिन पोखरा पर्यटन परिषदको आग्रह

फेवातालको सौन्दर्यकरणमा ध्यान दिन पोखरा पर्यटन परिषदको आग्रह

फेवातालको सौन्दर्यकरणमा ध्यान दिन पोखरा पर्यटन परिषदको आग्रह

पोखरा, ३० माघ
फेवातालको बाँध मर्मत सम्भारको क्रममा यतिबेला तालको पानीको सतह घटाइएको छ । फेवाताल किनारमा थुप्रिएको ग्रेगानलाई यहि समयमा निकालेर तालको आयु बढाउन पोखरा पर्यटन परिषदले पोखरा महानगरपालिकाका प्रमुख मानबहादुर जिसीलाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।
परिषद्का अध्यक्ष गोपीबहादुर भटटराईले फेवातालको माटो निकालेर सौन्दर्यकरणमा जुट्न पोखरा महानगरलाई समन्वय गर्न आग्रह गरेको बताउनुभयो । “तालको सिरान क्षेत्रबाट बगेर आएको ढुंगा माटो (ग्रेगान)कारण तालको आयु घट्दै गएको छ । पोखराको गहनाको रुपमा रहेको फेवातालको सौन्दर्यकरणमा ध्यान दिदै यसको दीर्घकालिन संरक्षण र सम्बद्र्धनमा ध्यान दिन जरुरी छ ” भट्टराईले भन्नुभयो “अहिले सहि समय हो जनस्तरबाट पनि तालमा देखिएको माटो फाल्नुपर्छ भन्ने कुरा आएको छ । हामी पनि त्यस कुरामा साथ दिन तयार छौ ।” उहाँले अहिले फेवाताल वरिपरि रहेको फोेहोर मैला व्यवस्थापन गर्ने, फेवाताल भित्र रहेको मलिलो माटो झिकेर सहि सदुपयोग गर्ने र ताललाई फराकिलो बनाएर थप सौन्दर्यकरणका लागि आवब्यक पहल गर्न पोखरा महानगर पालिकालाई समन्वयनका लागि आग्रह गरिएको जानकारी दिनुभयो । भट्टराईले स्थानीय तहले अग्रसरता लिएर शुरुआत गरेमा पोखराका पर्यटन सम्बद्ध संघ संस्थाले साथ दिएर यस अभियानलाई सफल बनाउने बताउनुभयो ।
वि.सं २०१८ सालमा बाँँँधिएको ताल फुटेपछि पुनः २०३५ सालमा नयाँ बाँध बाँधिएको थियो । त्यसयता लामो समयसम्म बाँधमर्मत सम्भार हुन नसक्दा जीर्ण हुँदै गएको थियो । उक्त बाँधमा अहिले रबर शिल्ड र लन्चिङ एप्रोनहरु राखेर मर्मत कार्य हुँदैछ । बाँध मर्मतको लागि हाल पानीको सतह एक मिटरको घटाइएको छ, प्राविधिकको सल्लाह अनुसार आवश्यकता हेरेर पानीको सतह घटाउँदै लगिने जनाइएको छ ।
पोखरा महानगरपालिकाले प्रधानमन्त्रीलाई बुझाएको पछिल्लो रिर्पोटमा फेवातालको क्षेत्रफल (५.०८ वर्गकिलोमिटर) १० हजार रोपनी रहेको छ ।

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *